b boying gea70bd214 640Dzisiejsza działalność artystyczna nie stroni od użycia najróżniejszych materiałów, zwłaszcza rzeźba. Dzieła powstają dosłownie ze wszystkiego i w różnorodnych formach. Od standardowych marmurowych lub ceramicznych figur, po stalowe konstrukcje. Służąca człowiekowi od zawsze forma ekspresji pojawia się we wszelakiej przestrzeni i nie zawsze stanowi tylko i wyłącznie dzieła sztuki. W jakich formach w codziennym życiu jesteśmy w stanie ujrzeć sztukę, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy? Jaki materiał cechuje tak wielorakie zastosowanie?

Beton architektoniczny, albowiem o nim mowa, jest rozmaicie używany w licznych miejscach. Jego szczególne cechy plastyczne i wytrzymałościowe stwarzają nie tylko nietuzinkowy wygląd ozdobny, ale także służą pragmatycznie. Przykładem jest beton elewacyjny, czy okładziny na schody betonowe zewnętrzne. Co niemiara budynków, zwłaszcza zabytkowych, jest wykańczanych za jego pomocą. Pięknie kształtowane zwieńczenia urzekają, a zarazem asekurują obiekt przed zniszczeniem.

Porównywalne wykorzystanie wykazuje beton dekoracyjny. Mimo że jest użytkowany zwłaszcza na rzecz ciekawego wyglądu, ma także konkretne cechy praktyczne. Przykładowo zastosowany na ścianie w kuchni, poprzez swoje cech, pozwala utrzymać estetyczny wygląd ścian przez długi czas, bez potrzeby malowania. Dodatkowo to wciąż beton, więc z „natury” jest twardym surowcem. W związku z tym ulokowanie go na ścianie jest w stanie ją ponadto zabezpieczyć. Zobacz jak kształtuje się cena płyt betonowych.

architecture g008585a50 640Niezmiernie interesującym użyciem są donice z betonu architektonicznego. Pod względem wymodelowania i barwy autentycznie nie ma ograniczeń. Całość wynika z wyobraźni artysty i lokalizacji użycia. Nierzadko takie naczynia dane jest podziwiać w parkach, dużych biurowcach, a także na cmentarzach. Poza donicami, formą która wydaje się tak pospolita, że nie uwiązuje atencji są płyty betonowe (na przykład na podjazd). Opcja uformowania jakiejkolwiek faktury nadaje niejednokrotnie ciekawe rezultaty, dzięki którym powierzchnia nie prezentuje się zwyczajnie. Na dodatek specjalnie uformowana chropowata powierzchnia płyty w swojaki sposób jest bezpieczniejsza – nawet ośnieżona nie jest tak bardzo nieprzyczepna jak gładka.

Podsumowując zastosowanie betonu architektonicznego jest nadzwyczaj szerokie - sprawdź u producenta. Jego obecność sprawia, że każda przestrzeń, jaką i tak należy wykorzystać, osiąga szyk, jednakże nie traci na praktyce. Z drugiej strony nowocześni artyści coraz częściej poszukują alternatywy ekspresji, jaka nie będzie uwięziona w muzeach. Beton architektoniczny zapewnia im takową możliwość.