portrait g03ce3e1a1 640Działalność artystyczna odgrywa istotną rolę w istnieniu każdego człowieka, również dziecka. Obcowanie z nią wpływa korzystnie na rozwój naszych pociech. Dzięki obcowaniu z działalnością artystyczną stają się bardziej otwarte, rozwija się ich emocjonalność oraz ciekawość świata. Im wcześniej zaczniemy pociesze pokazywać świat kultury, tym wcześniej mogą uwidocznić się jego talenty. Dzięki temu będzie miało możliwość zacząć je rozwijać. Trzeba jednak wspomnieć o tym, aby niczego nie wymagać wbrew woli. Kontakt z kinem, teatrem, czy malarstwem powinien być rozrywką, a nie nużącym przymusem.

W czasie lekcji w klubiku, czy też placówce oświatowej najmłodsi nierzadko uczestniczą w warsztatach plastycznych. Są także organizowane dla nich wycieczki do teatru, kina, czy na różnego typu ekspozycje. Taka aktywność odbywa się zawsze pod okiem pedagogów, którzy potrafią dopasować właściwą tematykę do wieku najmłodszych. Dzieci mają wówczas możliwość sprawdzić, jak przebiega praca twórców. Często same mogą także spróbować swoich sił w czasie zajęć odbywających się w centrach kultury czy innych placówkach kulturowych. Najmłodsi, uczestnicząc w takich warsztatach, mogą rozwijać swoje zdolności manualne oraz kreatywność. Uczą się otwartości i pogłębiają swoją ciekawość świata.

Jeśli rodzice postanowią sami wziąć swoją pociechę do kina lub na ekspozycję także powinni zadbać o to, aby była dopasowana do wieku dziecka. Warto mieć na uwadze fakt, że twórczość w szczególny sposób wpływa na psychikę i wyobraźnie. Nieadekwatne tematy mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje i uraz w psychice. Odpowiednio dopasowane będą za to korzystnie oddziaływać na rozwój dziecka i mogą mieć także działanie terapeutyczne.

adult g0ab98f89c 640Zetknięcie się z działalnością artystyczną wcale nie musi być drogie. Wystarczy przejrzeć ofertę imprez w konkretnym mieście, aby znaleźć miejsca, które proponują darmowy wstęp na ekspozycje, czy darmowy udział w warsztatach plastycznych lub instrumentalnych. Natomiast kina i teatry najmłodszym widzom proponują także dużą zniżkę.

Wartościowe produkcje kinowe oraz spektakle edukują, oraz poszerzają horyzonty młodych widzów. Udział w wystawach pobudza wyobraźnię i uczy otwartego spojrzenia na świat. Jest to wartościowe doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.