bizancjumSztuka bizantyjska jest połączeniem sztuki greckiej oraz rzymskiej, wywodzi się z ówczesnej sztuki starochrześcijańskiej.

Własnością specyficzną jest fortuna dekoracji. Rozkwit tej sztuki ma prężne więzi z polityką imperium bizantyjskiego. Kształtowane jest przez chrystianizm. Zaspokaja pragnienia władz świeckich oraz prezentuje kult dworski. Newralgicznym miejscem rozkwitu tej sztuki był Konstantynopol, a własnym obrębie objęła pełną Grecję. Sztuka bizantyjska najwięcej swoich swoistych detalów posiada w malarstwie, rzemiośle oraz architekturze. Jednym z interesujących przykładów tej sztuki będzie Kościół Hagia Sophia, w Konstantynopolu, który przedstawia legendarne detale takie jak: kręgi, kwadraty, krzyże greckie, lub ośmioboki.

Sztuka dawnej Grecji

grecjaSztuka antycznej Grecji przysługuje na wiek X oraz XI przed dzisiejszą erą. Stanowi przejściowy szczegół do sztuki archaicznej. To, co było atrakcyjne w ówczesnym czasie to rzeźby. Największe dzieła powstały za czasów Peryklesa. Odznaczały się łatwością. Do legendarnych dzieł można zaliczyć posągi Kuros z Wyspy Melos, Amazonki, Dyskobola, czy Grupy Laokona. Rzeźbiarze ujawniali naturalność oraz prawdziwość ludzi pozujących nie tylko w ruchu, jednak i w spoczynku. Chcieli przedstawić rzeczywiste odniesienie do człowieka. Atrakcyjnymi rzeźbiarzami byli po największej części grecy. Takie sławy jak Fidiasz, Lizyp, Praksyteles odnieśli w ówczesnych latach istotne osiągnięcia rzeźbiarskie. Też malarstwo zasłynęło swoimi dziełami. Niesłychanie nieraz malowano wzory na wazach wypalanych w piecu. Naczynia te służyły nie tylko do powszedniego użytku, ale oraz także na uroczystości. Charakterystyczne wazy to te, które są wykonane na czerwonym tle z czarna dekoracją oraz detale brązowe lub purpurowe. Znacznie w następnej kolejności technologia ta zmieniła się i kompozycje malowano odwrotnie.

Sztuka starożytnego Rzymu

rzymSztuka dawnego Rzymu przypada na czas V oraz VI wieku przed obecną epoką. Obejmował pełną Italię. Rzymianie zostali nazwani natchnieniami architektury. Używali do własnych budynków łuki. Słynne budowle jak Panteon, Koloseum, Bazylika są kultowe do dzisiaj ze swojej świetności i licznych detalów architektonicznych. Rzeźby powstawały na bazie helleńskich projektów. Naśladowali ich w dziedzinie kultury, antyków, malarstwa. Rzeźba spełniała dla nich istotną rolę. Wywoływała uczczenie danej osoby, która zasłużyła się czymś kapitalnym dla kraju. Przykładami takich posagów są cesarz Oktawian August czy Marek Aureliusz. Inną formą są także płaskorzeźby. Odtwarzają one w detalach ważne wydarzenia historyczne. Jednym z takich płaskorzeźb jest ołtarz na Polu Marsowym. Jeśli chodzi o malarstwo to było ono ozdobą domów, obiektów, warsztatów pracy. Stosowano w nich style pompejańskie, innymi słowy rozmaitego typu pejzaże, motywy architektoniczne, sceny na tle krajobrazu. Obrazy były barwne, a górowały tam kolory białe, żółte, czerwone i zielone.