kreatywność03Rozumienia sztuki trzeba się nauczyć. Nikt nie jest od pierwszych dni koneserem i nie jest w stanie od razu docenić najistotniejszych dzieł Ziemi - taką umiejętność, a właściwie czułość na sztukę, nabywa się z wiekiem. Mądrze zaszczepić ją w naszych dzieciach. A najlepiej zrobić to poprzez zabawę i równocześnie włączyć w dzieciakach trochę pomysłowości.

Jest niemało zabaw, jakie rozpalą w dzieciakach uczucie do sztuki. nie są wcale czyste - na szczęście to pestka, pociechom to nie przeszkadza, zaś dorośli mają możliwość w czasie zabawy założyć fartuszek i rękawiczki lateksowe. W przypadku alergii lepiej się sprawdzą rękawiczki nitrylowe lub chociaż rękawiczki bezpudrowe - te w ten sam sposób zabezpieczą skórę przed klejem.

Generalnie takie lateksowe rękawiczki mogą być używane do wielu ciekawych zabaw. Nie muszą być ograniczone jedynie do funkcji zabezpieczającej, niemniej w tej działają najwłaściwiej. Typowe rękawiczki lateksowe można przykładowo napompować jak balonik i pokryć masą z papieru. Po jej wyschnięciu rękawiczki medyczne trzeba przebić, a stworzoną tak „skorupę” warto używać na różne sposoby. Może być przykładowo miską o wyjątkowym wyglądzie. Dobrze jednak pomyśleć bardziej nieszablonowo i spożytkować rękawiczki nitrylowe do zrobienia zwierzątek. Wystarczy je jedynie odpowiednio okleić.

Rękawiczki lateksowe można również napełnić gipsem i wykonać w taki sposób nieduże rzeźby do rodzinnego ozdabiania. Mogą posłużyć jako manekiny na łańcuszki i pierścionki lub tylko jako dekoracje. Wystarczające będą w tej sytuacji pospolite rękawiczki medyczne, jakkolwiek najlepsze są te mocniejsze. Po wyschnięciu masy gipsowej rękawice lateksowe trzeba rozciąć i wyjąć z wnętrza formę. Można wykorzystać farbę w spreju, która zakryje równą warstwą całą formę, albo przyzwolić latorośli na użycie pędzli i malowanie wymyślnych deseni.

kreatywność12Oprócz wyliczonych powyżej zabaw istnieje mnóstwo jeszcze innych pomysłów, jakie obudzą w dzieciach (i w starszych również!) pomysłowość i uczucie do piękna. „Tradycyjne” malarstwo, stosowanie przeróżnych nieszablonowych surowców, np. obrazki kolorowym piaseczkiem, wytwarzanie kleksów z farby, wycinanki i sklejanie... Możliwości jest pełno. Doskonałą opcją jest odkrywanie nowych zastosowań dla codziennych rzeczy - podrzucone wyżej rękawiczki jednorazowe to przecież tylko czubek góry lodowej. Zużyte mieszadła, puste kartoniki - pozwólcie się ponieść wyobraźni. A potem koniecznie pójdźcie do galerii sztuki i zachwyćcie się pomysłami uwielbianych twórców.