symphony orchestra g2cb14b1fe 640Muzyka towarzyszy człowiekowi praktycznie od zarania dziejów. O tym, że korzystnie oddziałuje ona na dziecięcy rozwój, mówi się już od dawna. Potwierdzają to zrealizowane badania na polu naukowym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, czemu dobrze jest od najmłodszych lat umuzykalniać dziecko.

Muzyka uspokaja

Muzyka ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu każdej jednostki. Jest z nami już od pierwszych dni życia, bowiem obcujemy z nią prawie wszędzie. Wywołuje rozmaite emocje, tak samo radość, jak również przygnębienie. Może też wprowadzać w nostalgiczny nastrój. Udowodniono też kojącego wpływu utworów muzycznych. Gra na instrumencie we wczesnym dzieciństwie sprzyja ograniczaniu odczuwanej agresji.

Pozyskiwanie wiedzy jest prostsze z muzyką

Muzyka to też doskonały bodziec zachęcający do nauki, pomagający uzyskiwać w niej wysokie wyniki. Tak samo granie, jak również słuchanie muzyki korzystnie oddziałuje na rozwój mózgu.Kształcenie muzyczne dziecka usprawnia umiejętności komunikacji i ułatwia proces nauki czytania. Wspiera również nauczanie przedmiotów ścisłych i języków obcych. Poza tym ćwiczenia umuzykalniające to wspaniała opcja spędzania czasu wolnego i rozrywki.

Kiedy rozpocząć przygodę z muzyką?

bamboo flute g10de21ea3 640Kontakt z brzmieniami muzycznymi mamy już w okresie płodowym. Już wówczas rozróżniamy różne dźwięki, nie tylko te dobiegające z organizmu mamy, lecz także z otoczenia. Słuch to zmysł, jaki wykształca się w pierwszej kolejności. Stąd też umuzykalnianie dziecka może zacząć się już podczas ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki korzystnie oddziałuje też na maluszka.

Niemowlętom, poza kołysankami, można także puszczać muzykę klasyczną, mając na uwadze, by o odpowiednim dopasowaniu głośności. Dorastając dziecko zaczyna samodzielnie wytwarzać dźwięki, klaszcząc lub stukając. W ten sposób ćwiczy poczucie rytmu. Następnie zaczyna się zabawa z melodią, a ta może być naśladowana bądź samodzielnie skomponowana. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to najlepszy moment, by wprowadzić nauczanie gry na instrumencie. Młody człowiek przyzwyczaja się w ten sposób do systematyczności, odczuwając jednocześnie wielką radość z tworzonych przez siebie brzmień. Należy jednak podkreślić, że co prawda muzyka w funkcjonowaniu dziecka pełni niezmiernie istotną rolę, to w żadnym wypadku nie można go do niej zmuszać. Wtedy otrzymamy efekt odwrotny od zamierzonego.