muzyka05Nie sposób znaleźć na wielkim świecie człowieka, który nie słuchałby muzyki. Muzyka towarzyszy nam w każdym miejscu i już od najmłodszych lat spotykamy się z jej tonami. W tej chwili nurtów w muzyce mamy bez liku, a często różnią się od siebie tak niezmiernie, aż nie chce się wierzyć, żeby wywodziły się z jednego źródła.

Niemniej rzeczywiście wszystko to, co współcześnie słyszymy w utworach muzycznych, bierze się z muzyki klasycznej. Trzeba zresztą nie zapominać, iż to, co obecnie zwiemy muzyką poważną, to w istocie dzieła z wieków siedemnastego do XIX. Klasa tejże formy opiera się w takim razie na współczesnym rozumieniu sztuki. Tak czy siak, nie można zatuszować, że reguły działające w pisaniu muzyki w owych czasach wpływają na to, jak pojmujemy dzisiaj muzykę w jej tempie, linii melodycznej i pozostałych miarach. Artyści mają dziś nie lada kłopot, jako że mieszczą się w takowym etapie dziejów muzyki, w którym nie nie mają możliwości uformować nic nieznanego. Mogą jedynie opierać się na tymże, co przedtem istniało, a także testować nowatorskie układy dźwięków. Bezustannie też ci co bardziej wymagający sięgają po natchnienie właśnie do utworów z klasyki.

muzyka04Muzyka klasyczna jest ponadczasowa. W największym stopniu oczywistym argumentem za tą tezą jest fakt, iż jak w dzisiejszych czasach występuje multum bestsellerów jednego lata, symfonie sprzed 100 lat czy więcej nadal są opracowywane a także, co więcej, wręczane są za owo premie. Co interesujące, nie dotyczy to tylko państw zachodnich, w jakich ten rodzaj muzyki się rodził. Wręcz przeciwnie, jednymi z najlepszych muzyków na świecie są Chińczycy. Ponadczasowość sprzęga się tutaj z wychodzeniem ponad rozłamy międzykulturowe. Z innej strony, muzyka klasyczna pozostaje niezmiennie przedmiotem dużej ilości analiz, jakich wyniki wskazują między innymi na jej pomyślny wpływ na zintensyfikowanie różnych zdolności u niemowląt czy też zwyczajnie na system nerwowy. Nie sposób również zaprzeczyć, że jednostki rozsmakowane w koncertach z przeszłych wieków mają w wielu przypadkach o wiele obszerniejsze horyzonty - tak związane ze sztuką, jak i umysłowe - niż ludzie sięgający do wyłącznie muzyki współczesnej.

Faktem jest, iż w szeregu przypadków utworów klasycznych słuchają zapaleńcy, niestety przeciętny człek wybiera je mniej chętnie. Rozmaite akcje promocyjne, np. z okazji jubileuszu Chopina, są jak najbardziej doniosłe i wolno żywić wiarę, iż fanów muzyki klasycznej będzie nieustająco coraz więcej, chociażby w małych transzach.