muzykaNieraz zdarza się, iż soundtrack z filmu zmienia się w hit, a następnie słucha go cały świat. Nieraz również zdarza się, iż ekranizacja nie staje się tak dobra, jak jej ścieżka dźwiękowa. Ilustracja muzyczna wzbudza głębokie emocje w duszy.

Oglądając film nie wyobrażamy sobie zazwyczaj, by nie posiadał on przyjemnego dla ucha podkładu muzycznego. Nie jest tutaj mowa tylko o przedstawieniach muzycznych i tanecznych. Niejedna ekranizacja, wzbogacona o znakomitą muzykę, jest dzięki niej o niebo lepsza.

Choć chciałoby się ustalić wykaz na przykład najlepszych 10 utworów filmowych od początku powstania kinematografii, ale to się nie uda. Naturalnie z tego względu, iż to, czy coś jest genialne, czy dostateczne – nie może być zmierzone. Jest to prowokowane prywatnymi opiniami odbiorców. Dlatego też każdy indywidualnie musi, oglądając filmy, stworzyć prywatny komplet godnych polecenia utworów w filmach.

su2Mimo, że ocenianie konkretnych ścieżek dźwiękowych nie ma sensu, właśnie ze względu na subiektywność opinii, to da się oczywiście wyszczególnić kilka cech, jakie składają się na dobry podkład muzyczny. Przede wszystkim nie powinien stać się on niezwiązany z dziejącymi się akurat na ekranie scenami. Nikt przy przedstawianiu odchodzącego kochanka nie dobierze utworu nagranego przez heavy-metalowy zespół. Tak samo, oglądając pogoń za złodziejem, lub ucieczkę przez dżunglę przed dinozaurem, prawdopodobnie nikt ma ochoty słuchać subtelnych nut pianina. Ostatecznie da się uznać, iż właściwy podkład muzyczny powinien być dostosowany do akcji w produkcji. Również to, czy podkład muzyczny jest wariant z wokalem, czy też bez, jest istotne. To również jest zależne wyłącznie od pomysłu filmowca i od jego poczucia smaku. Jeśli jest doświadczony i produkuje dobry film, wtedy na sto procent zadecyduje właściwie. Jeśli mu się uda, wtedy taki film zyska przez muzykę, a muzyka stanie się popularna dzięki filmowi.

Jeśli nie ma się energii na obejrzenie wszystkich produkcji z potencjalnie genialną ścieżką dźwiękową w myśli, iż znajdzie się przebójgodny słuchania non stop – wystarczy najzwyczajniej w świecie sprawdzić, jakie produkcje otrzymały wyróżnienia za fantastyczny soundtrack danego roku.