Nasze dzieci - co jasne - rozwijają się z różną szybkością, jak i również posiadają rozliczne hobby. Coraz to nagminniej jednak integralnym elementem ich egzystencji jest komputer. Należałoby tymczasem pokazywać, że poza globalną siecią również można sobie odnaleźć co niemiara intrygujących zajęć. Namawiajmy na przykład naszych podopiecznych do interesowania się muzyką. To bez wątpienia przyniesie pozytywne rezultaty, jeśli nawet nie od razu, to na pewno w przyszłości.

 

Muzyka, abstrahując od tego, że tak jak twierdzi wyświechtane przysłowie, łagodzi obyczaje, posiada tysiące różnych atutów. Po pierwsze może oddziaływać na nasz stan ducha - pobudzić, dodać energii czy też rozbawić. Okazuje się jednakże, że poprzez muzykę zdołamy też oddziaływać na zmysły naszych dzieci. Pobudzać je oraz rozwijać wrodzone umiejętności. Zostało udowodnione, że muzyka wpływa na dziecko jeszcze w brzuszku mamy - powinna być wprawdzie dobrze dobrana. Mniemam, że zaprezentowanie berbeciowi głośnego techno nie będzie miało zanadto dobrego wpływu...

Ileś starsze dzieci też bez wątpliwości skorzystają, jeśli będą dojrzewać wśród muzyki. Potrafi ona usprawnić pamięć jak i skupienie, jak również wspomagać przyswajanie wiedzy. Wyczucie rytmu to także ważna umiejętność, również socjalnie. Uczenie się na pamięć tekstów utworów pobudza neurony. Więcej jeszcze, muzyka może odwlekać sygnały przemęczenia czy uśmierzać napięcie. Wszystko to wiemy jako rodzice, stąd czemu nie pomagać tak naszym pociechom? Muzyka - jeśli poprawnie dostosowana - z pewnością ma wiele zalet.

Na pewno nie można naszych pociech do niczego zmuszać. W szczególności wtedy, kiedy osiągną już trochę starszy wiek i rozpoczną we własnym zakresie poszukiwać swych inspiracji muzycznych. Możliwości istnieją tu dwie - albo nasiąkną muzyką swoich starych i będą ją jeszcze z większym natężeniem eksplorować, albo zbuntują się i odkryją swój trend muzyczny. Także nawet gdy dojdzie do tego drugiego, nie martwmy się. Spór generacji to rzecz znana i niezwykle istotna w przypadku muzyki. Natomiast każdy rodzaj był dawniej nowatorski i odrzucony przez osoby starsze. Tym samym to, w czym zasłuchują się nasze dzieci, też w przyszłości jest w stanie stać się klasyką.

Należałoby pobudzać naszych podopiecznych do pogłębiania zainteresowań. Pokazywać, że komputer i telefon komórkowy to nie wszystko. Jak się wydaje, muzyka posiada w powyższym wymiarze znaczne pole do wykorzystania.