jewels g52ea846dd 640Projektanci biżuterii to bardzo wąskie grono i ciężko do niego przeniknąć. Zwłaszcza, że profesja nie jest banalna. Niemniej jeśli się chce jest to wykonalne. Ostatecznie jeden trafiony wzór nie wystarczy. Sektor bezustannie się rozkręca, a każdej spółce projektowej zależy na trwałych zarobkach. Choć w naszym kraju tworzenie biżuterii nie wydaje się tak ekskluzywne jak we Francji czy Ameryce, zasada jest jednakowa – ważny jest zamysł, jaki zarazem oczaruje i zapewni dochód. Gdzie projektanci szukają inspiracji w kraju nad Wisłą?

Klejnoty nie muszą być wytworne i zawierać drogich metali, by wabiły uwagę. Winny jednakże trafiać w upodobania konsumenta. Skutkiem tego designerzy biżuterii muszą nie wyłącznie być zaznajomieni z rządzącymi tendencjami, ale dodatkowo przewidywać emocje. Nie sposób zaprzeczyć, że ulubiona biżuteria zawsze z czymś się kojarzy. Nieraz to upominek po kimś istotnym, a czasami przedmiot symbolizujący cudne ferie zimowe w górach. Co ciekawe kolejny ”klejnot” w szkatułce będzie podobnego typu, bo wzorek albo zastosowany diamencik dobrze się kojarzy.

Następną kwestią, która wpływa na wzór jest sezon. Wyjątkowo problematyczna wydaje się zima, gdy ludzie są tak ubrani, że biżuteria nie jest w stanie olśniewać. Wtedy liczy się w dużej mierze wymiar. Nieduży pierścionek, który wejdzie w rękawiczce czy pokaźna brosza, która uzupełni sweter. Projektanci nierzadko szukają w powyższym terminie pomysłów w górach. Apartament w Zieleńcu z widokiem na ośnieżone szczyty umie rozniecić wiele interesujących idei. Natomiast nocleg przy stoku umie natchnąć do kolekcji tematycznej, która urzeknie entuzjastów zimy.

Niczym w każdej branży, jednakowo w jubilerstwie istotny jest klient. Projektując pierścionek, naszyjnik czy cały komplet twórca powinien brać pod uwagę do jakiej grupy adresowany jest produkt. Innym targetem będzie osoba, która nagminnie odwiedza hotel ski spa, a odmiennym osoba, która uczy w szkole. W związku z tym fantazja bez adekwatnego rozpoznania może nie zagwarantować wyznaczonego efektu. Dlatego duże przedsiębiorstwa jubilerskie zapewniają swoim projektantom uczestnictwo w różnorodnych wystawach czy delegują ich do popularnych kurortów, takich jak Zieleniec. Wolne pokoje w wakacje czy w czasie istotnych wydarzeń są kosztowne, jednakowoż długofalowe zyski są warte zachodu.

pexels andrea piacquadio 3768588Tworzenie biżuterii to kreatywna, ale w gruncie rzeczy trudna praca. Niekoniecznie projektant ma szansę skonstruować to co zrodzi się w jego wyobraźni. Nierzadko musi brać pod uwagę to jak działa sytuacja na rynku. To co widzimy w gablotach lub na wystawach to niejednokrotnie wynik dużej ilości prób włożenia pomysłu w niewzruszone reguły biznesu. Pomimo tego radość, którą daje zachwyt konsumentów oraz sposobność zarabiania na tym co się kocha, potrafi to wynagrodzić.