książki sci fi09Twórczość literacka science fiction odróżnia się od twórczości fantasy zwłaszcza tym, że jej pisarze w większości wypadków starają się zademonstrować względnie realistyczną wizję obecnego świata w czasach przyszłych. Nie uciekają się oni do magii lub zjawisk nadziemskich, lecz do nauki i jej przypuszczalnego rozwoju. Cóż takiego zaplanowali ci fantaści?

Elektryczność i pecety osobiste a prototypy sci-fi

Dla wielu ludzi kolosalnym zaszokowaniem może okazać się to, iż już początkowi pisarze wchodzący w problematykę science fiction byli w stanie przewidzieć przybliżony rozrost naszej techniki. Należałoby zaznaczyć, że twórczości te powstawały ponad sto lat temu, kiedy nawet normalny prąd był honorowany za mało dostępny luksus.

Dziś sytuacja wygląda całkowicie inaczej - przy obecnych dokonaniach technicznych, dużo rzeczy, jakie niegdyś honorowano ledwo za wyrośnięte owoce wyobraźni autorów sci-fi, są dla nas na wyciągnięcie dłoni. Profesjonalne ogrzewanie energooszczędne, jakie opiera się na energii elektrycznej, to zapewne najbardziej opłacalny sposób na docieplenie swojego lokalu mieszkalnego. Tego typu energooszczędne ogrzewanie elektryczne to autentyczny przełom, zwłaszcza w porównaniu z archaicznymi kominkami.

Co znacznie więcej, prąd elektryczny odnalazł własne przełożenie też na motoryzację - stacje ładowania samochodów elektrycznych są dziś dostępne na niemal dowolnym kroku, gwarantując swobodną jazdę tymi wehikułami. Ładowanie samochodów elektrycznych jest proste, a też o dużo bardziej efektywne, niż napędy spalinowe!

science fiction02Intelekt wizjonera w literaturze sci-fi

Twórcy science fiction byli i nadal są rewelacyjnym gronem wizjonerów. Szacunek należy się zwłaszcza tym twórcom, jacy swoje wyobrażenia popierają faktyczną wiedzą, starając się zaprojektować liczący się z faktami schemat rozwoju naszej techniki. Będzie to dosyć długi i trudny proces, lecz sprawia on, iż rzeczywistość i rozgrywająca się w nim opowieść wydają się w dużej mierze o wiele bardziej oryginalne w swoim przekazie!