edukacjaFunkcjonujemy w niesamowitych czasach. Progres technologiczny, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu minionych 30 lat, nie przyszedł do głowy nawet co bardziej kreatywnym autorom książek science fiction. XXI wiek to wszakże nie tylko udogodnienia życia bądź zabawa na niespotykanym dotychczas pułapie. To też szansa rozwoju dla młodych osób.

Jeszcze parę lat wstecz można było sądzić, iż postęp technologiczny przystopował, a chociaż znacząco zwolnił. Owszem, telewizory były coraz bardziej płaskie, zaś wyświetlacze telefonów komórkowych coraz to bardziej kolorowe. Brakowało jednak nowych odkryć technologicznych, które zmieniałyby nasze istnienie, jak na przykład net, komórka czy GPS. W ostatnim czasie jednakże doszło do kolejnej rewolucji, za jaką uznaję wszechobecną dostępność smartfonów. Za sprawą ciągłego połączenia z internetem przy użyciu przedmiotu w kieszeni, jak również wszelkiego typu aplikacji, musimy zmieniać nasze podejście do życia - od spraw prywatności, przez szukanie usług, aż po zwykłą reklamę. Zdecydowanie smartfony zmieniły nasze istnienie.

kultura przez edukacjęNie mogę oprzeć się przeświadczeniu, iż ten postęp technologiczny może być użyty też w szkolnictwie. Od czasu do czasu tak się dzieje, niemniej jednak częściej mam poczucie, że szkoły nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. A możliwości mamy bez liku. Bez wątpienia, w większości szkół są sale informatyczne, natomiast lekcje czasami urozmaicane są jakimś doświadczeniem lub zaprezentowaniem filmu na telewizorze. Czy to jednak nie za mało? Czy współczesna młodzież, jaka ekspresowo się nudzi oraz wydaje się przyzwyczajona do odbierania paru bodźców równolegle, umie się wciąż skupić na zwyczajnej książce ewentualnie prezentacji pozbawionej jakichkolwiek wstawek multimedialnych?

Jeśli nawet wciąż w tym momencie można na to pytanie udzielić odpowiedzi twierdzącej, to i tak zmieni się to w trakcie najbliższych kilku lat. Z tej racji myślę, że placówki edukacyjne muszą być modernizowane. Jednakże nie chodzi mi tu tylko o zwyczajne umeblowanie czy też odnowienie koloru ścian na korytarzu. Zdecydowanie powinniśmy zatroszczyć się o wysokiej klasy sprzęty, takie jak chociażby monitory multimedialne, które nie tylko pomogą młodym osobom w pozyskiwaniu wiedzy, lecz również przygotują uczniów do wyzwań, które niesie XXI stulecie.

Nie wiem, czy to bardziej apel do naszych polityków czy też dyrektorów placówek oświatowych. Niemniej myślę, iż na edukacji nie możemy oszczędzać. A zapewnienie w szkołach wysokiej klasy rozwiązań przyniesie profity długofalowe, jakie ciężko nam sobie obecnie wyobrazić.