ksiazka złotaWysiłek fizyczny jest to wątek znany społeczeństwu od wieków, nie można więc zliczyć, jak wiele książek na ten temat napisano. Rodzajów tego typu literatury istnieje mnóstwo, niektóre książki są autobiografiami sławnych sportowców, inne są przewodnikami dla osób rozpoczynających swoją karierę, startujących w danej konkurencji sportowej.

Podobna publikacja może być także fascynującą beletrystyką przygodową, jeżeli na przykład opisuje przetrwanie w okropnych okolicznościach pogodowych ekipy himalaistów albo jest ona na przykład o przejściach dzieciaków na obozie narciarskim oraz ciekawych przeżyciach na stokach. Swoją drogą ekstra inicjatywą może być zarejestrowanie kamerą całego zjazdu po stoku, niebezpiecznych skoków, lub zwyczajnego rekreacyjnego zjazdu, a następnie zaproponowanie swojego video jakiemuś pisarzowi, a on nie będzie musiał wychodzić z domu, by napisać doskonały poradnik.

nartyPozycje na temat sportu mają możliwość być mniej lub bardziej interesujące. Te, spisane przez coacha, który jedynie podkreśla w każdym rozdziale istotę regularnych ćwiczeń, niekoniecznie mogą wciągnąć. Pozostałe, te w postaci książek motywacyjnych, także mogą zawieść. Aczkolwiek chwytając za biografię pięściarzy, bijących się od dziecka na ulicach, książkę o światowej sławy futbolistach, pływających w luksusie, lub o narciarzach, którzy zjeżdżają z kamerkami ze stoków w rozmaitych warunkach pogodowych, tych, którzy w górach walczyli o przeżycie – takie historie mogą być porywające!

Nim się więc wybierze publikację o sporcie, trzeba sobie odpowiedzieć, czego się po niej spodziewa. Jeżeli pragniemy adrenaliny – warto wybrać historię uprawiających wspinaczkę górską albo opowieść o narciarstwie wysokogórskim, które jest powiązaniem wspinania się na szczyty, wędrowania w nartach oraz zjazdu stokami w trakcie rozmaitej pogody. Jeżeli śni się o skoku na nartach, ale nie ma się właściwego doświadczenia by tego spróbować – przeczytanie powieści o tym sporcie razem z obejrzeniem nagrania z kamerki z faktycznego miejsca zdarzenia powinno zadowolić niejednego spragnionego ekstremalnych przeżyć mola książkowego.